Skip to main content

همان طور که می دانید یکی از مهمترین دلایل عدم بهره برداری از پروژه های مورد نیاز کشور مشکلات مربوط به تامین مالی پروژ ها است این در حالی است که حجم بسیار بالایی از سرمایه های مردم نزد بانکهای کشور سپرده شده است و یا اینکه در بازار ثانویه بورس مورد معامله قرار می گیرد و این به معنای این است که این وجوه لزوما در تامین مالی مورد نیاز کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد، با توجه به حجم بسیار بالای پروژه های نیمه تمام و اهمیت به اتمام رسیدن این پروژه ها برای اقتصاد کشور، در این نوشتار با عنوان ” تامین مالی پروژه ها از طریق تاسیس صندوق پروژه ” به نحوه رفع مشکل تامین مالی پروژه های مورد نیاز کشور می پردازم.

چگونه می توانیم در در تامین مالی پروژه های کشور مشارکت نماییم؟

با توجه به اینکه فرهنگ بازار سرمایه در ایران هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است بسیاری از مردم ایران ترجیح می دهند سرمایه خود را نزد بانک ها سپرده کنند که البته بخشی از این سپرده ها از طریق اعطای تسهیلات در اختیار شرکتها قرار می گیرد اما در این حالت ما نمیدانیم سپرده های ما در اختیار کدام شرکتها قرار می گیرد و ما به عنوان سپرده گذار فقط درآمد ثابتی تحت عنوان سود سپرده خواهیم داشت که به طریقی یک نوع سود بدون ریسک است، اما با توجه به تفاوتهای ساختاری بازار سرمایه با بازار پول، مردم کشورمان می توانند سپرده های خود را به طور مستقیم در پروژه های که تمایل دارند سرمایه گذاری کنند و با پذیرش ریسک منطقی در سود وزیان پروژه مشارکت کنند.

تامین مالی پروژه ها از طریق تاسیس صندوق پروژه

همه می دانیم پروژه های بزرگ کشور نیاز به هزاران میلیارد ریال منابع مالی دارد و گاهی اوقات منابع مورد نیاز این پروژه ها توسط دولت یا سرمایه گذاران بخش خصوصی تامین می گردد اما در مدل صندوق تامین مالی تمام مردم عزیز کشور می توانند در تامین مالی پروژه های کشور نقش موثر داشته باشند به عبارتی در مدل صندوق تامین مالی تمام مردم به اندازه که تمایل دارند می توانند سپرده های خود را نزد این صندوق ها سرمایه گذاری کنند و مدیران صندوق که افراد حرفه ای هستند به دقت این وجوه را تحت نظارتهای سازمان بورس، متولی، ناظر و … در پروژه مورد نظر سرمایه گذاری می کنند و اما

صندوق تامین مالی چیست؟

صندوق های تامین مالی نوعی از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) هستند که فرآیند تامین مالی را در بازار سرمایه انجام می‌دهند. و علاوه بر تامین مالی پروژه‌های مختلف از جمله پروژه‌های عمرانی – زمین و ساختمان – کسب و کارهای جدید و … مزایای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را نیز برای سرمایه گذاران فراهم می‌کنند. از جمله این مزایا می‌توان به افزایش نقدینگی – کاهش ریسک  – استفاده از مدیریت حرفه‌ای و صرفه جویی نسبت به مقیاس اشاره نمود.

صندوق های تامین مالی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند، که شامل: صندوق پروژه، صندوق زمین و ساختمان و صندوق جسورانه هستند. این صندوق‌ها هرکدام تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی را فراهم می‌کنند.

تعریف صندوق پروژه

صندوق پروژه یکی از انواع صندوق‌های تامین مالی است که تامین مالی پروژه‌ای مشخص را فراهم می‌کند. در واقع، صندوق پروژه با کسب مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس می‌شود و بستری برای جمع آوری سرمایه خرد از عموم و تخصیص آن به پروژه تعریف شده در اساسنامه صندوق است.

این صندوق‌ها پس از بررسی علمی پروژه‌ها و طرح‌های اقتصادی مختلف پروژه‌ای خاص را انتخاب کرده و فرآیند تامین مالی را آغاز می‌کنند. صندوق های پروژه وجوه سرمایه گذاران را جمع آوری کرده و به ساخت و بهره برداری پروژه‌های تولیدی مختلف تخصیص می‌دهند.

در این حالت مدیریت و مسئولیت تمامی امور پروژه در طول دوران ساخت و بهره برداری به عهده شرکتی است که برای اجرای پروژه مورد نظر تشکیل می‌شود و تحت نظارت نهادها و ارکان قانونی فعالیت می‌کند. در صندوق پروژه معمولا سرمایه گذاری ها در قالب پروژه هایی مانند تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی – پتروشیمی – احداث کارخانه و نیروگاه و … شکل می‌گیرد.

دستورالعمل صندوق پروژه

صندوق های پروژه طبق اساسنامه ابتدا به شکل یک شرکت سهامی خاص با نام شرکت پروژه فعالیت خود را آغاز می‌کنند، و پس از تکمیل پروژه بصورت یک شرکت سهامی عام در بورس یا خارج از بورس ارائه می‌شوند.

بعد از عرضه سهام این شرکت فعالیت صندوق تمام می‌شود و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی که منابع مالی پروژه را تامین کرده‌اند به نسبت میزان سرمایه گذاری خود در سهام شرکت مربوطه شریک می‌شوند.

برای شروع فعالیت صندوق پروژه‌ای ابتدا باید طرح توجیهی پروژه و ارکان آن مشخص شود. مرحله بعد کسب “مجوز تاسیس” از سازمان بورس است و پس از آن باید شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها ثبت شود.

گام بعدی اخذ “مجوز فعالیت” از سازمان بورس است و پس از این مرحله صندوق تاسیس می‌شود. بعد از تاسیس صندوق فرآیند تامین مالی آغاز می‌شود که این کار از طریق فروش واحدهای سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

سپس شرکت پروژه تاسیس شده و مراحل اجرای پروژه مشخص می‌شود. بعد از تکمیل پروژه شرکت پروژه به شرکت سهامی عام تبدیل شده و در گام آخر سهام شرکت به سرمایه گذاران ابتدایی به نسبت میزان سرمایه گذاری واگذار می‌گردد.

بنابراین مراحل فعالیت صندوق پروژه بصورت زیر است:

 • ارائه طرح توجیهی و ارکان پروژه صندوق
 • دریافت مجوز تاسیس از سازمان بورس
 • ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها
 • دریافت مجوز فعالیت از بورس
 • تاسیس صندوق
 • فروش واحدهای سرمایه گذاری
 • تاسیس شرکت پروژه
 • اجرای پروژه
 • اتمام پروژه و تبدیل شرکت به سهامی عام
 • تخصیص سهام به سرمایه گذاران اولیه (تصفیه صندوق)
مزایای صندوق پروژه برای سرمایه گذاران

سرمایه گذاری در صندوق های پروژه مزایای بسیاری دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داشتن سیستمی نظام مند و بدون ساختار شکنی و تحت نظارت سازمان بورس
 • کمک به تامین مالی صنایع و رشد اقتصادی کشور
 • تامین مالی پروژه‌های کلان با سرمایه خرد و صرفه جویی ناشی از مقیاس
 • فرد سرمایه گذار در این صندوق‌ها مطمئن است که سرمایه او صرف اجرای پروژه‌ای از پیش تعیین شده می‌‌شود و منافع سرمایه گذار به منافع آتی آن پروژه وابستگی دارد.
 • صندوق‌های پروژه ساختار بسیار چابکی دارند به این معنی که در زمان افزایش سرمایه به منظور انتشار واحدهای جدید هزینه‌ها کم کم از افراد اخذ و به سرعت اجرا می‌شود در حالی که افزایش سرمایه شرکت‌ها در حالت عادی ۱۰ الی ۱۱ ماه طول می‌کشد.
 • این صندوق‌ها علاوه بر داشتن سود برای دارندگان مشارکتی در پایان عمر صندوق، تضمین حداقل بازدهی در صورت ابطال برای دارندگان واحدهای عادی دارند.

در واقع صندوق پروژه تمامی این موارد به علاوه مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک از جمله: نقدشوندگی بالا – شفافیت اطلاعات – استفاده از مدیریت حرفه‌ای – بازدهی مناسب و … بطور همزمان دارد.

سرمایه گذاری در صندوق پروژه مناسب چه افرادی است؟

اگر شما فردی هستید که علاقه به مشارکت در پروژه‌های کلان اقتصادی با ساختاری نظام‌مند و مطمئن دارید و تاکنون نتوانسته‌اید به خواسته خود برسید صندوق پروژه گزینه مناسبی برای شما است.

شما با سرمایه گذاری در این صندوق‌ها علاوه بر مشارکت در پروژه‌ای اقتصادی ارزش اصل سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کرده‌اید و پس از پایان پروژه به عنوان یکی از سهامداران شرکت پروژه می‌توانید از توسعه آن سود ببرید.

همچنین این صندوق‌ها راهکاری بسیار کم ریسک‌تر نسبت به سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت هستند. و با مدیریتی حرفه‌ای و نقدشوندگی خوب می‌توانند گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت باشند.

صندوق پروژه مپنا

در حال حاضر تنها صندوق پروژه فعال در ایران صندوق سرمایه گذاری پروژه آرمان پرند مپنا است. این صندوق ابتدای سال ۹۶ فعالیت خود را آغاز نمود. هدف پروژه این صندوق تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی است.

گروه مپنا یک بنگاه اقتصادی ایرانی است که به همراه ۳۹ شرکت زیرمجموعه خود در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی و همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و ریلى بصورت پیمانکار اجرایی کلید در دست و سرمایه‌گذاری خصوصی فعالیت می‌کند.  از آغاز فعالیت در سال ۱۳۷۱ گروه مپنا اجرای نزدیک به ۱۰۰ پروژه به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت نموده است.

موضوع اصلی فعالیت شرکت طبق اساسنامه مدیریت طرح‌های نیروگاهی و صنعتی و خطوط انتقال و پست‌ها تا مرحله بهره‌برداری و احداث انواع نیروگاه‌ها و تجهیزات تولید برق است.

مدیر صندوق آرمان پرند مپنا شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی است. این صندوق قابل معامله در بورس انرژی می‌باشد و در حال حاضر قیمت صدور هر واحد آن ۱۰۸۲ ریال است.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق پروژه

اگر قصد سرمایه گذاری در این صندوق‌ها را دارید فقط کافی است که به سن قانونی رسیده باشید. همانطور که گفته شد در حال حاضر تنها صندوق پروژه‌ای فعال در ایران صندوق سرمایه گذاری آرمان پرند مپنا است این صندوق از نوع قابل معامله در بورس انرژی می‌باشد.

بنابراین برای شروع سرمایه‌گذاری نیاز به دریافت کد معاملاتی و عضویت در یک کارگزاری است. پس از دریافت کد معاملاتی می‌توانید واحدهای سرمایه گذاری صندوق را که در حال حاضر قیمت هر واحد ۱۰۸۲ ریال است خریداری کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله در رابطه با صندوق سرمایه گذاری پروژه و نحوه عملکرد آن توضیح داده شد. این صندوق‌ها روشی نوین برای جذب سرمایه‌های خرد افراد حقیقی و حقوقی و تخصیص آن‌ها به پروژه‌های بزرگ هستند.

با مشارکت در این صندوق‌ها و کمک به تامین مالی پروژه ها از طریق تاسیس صندوق پروژه از طرفی می‌توانید به رشد اقتصادی جامعه کمک کنید و از طرفی از مزایای آن‌ها بهره ببرید

برای آشنایی با اینجانب لطفا کلیک فرمایید

2 دیدگاه برای “تامین مالی پروژه ها از طریق تاسیس صندوق پروژه”

 1. avatar

  با سلام میخواستم ببینم رشته مدیرت مالی بهتره یا حسابداری ممنونم از شما

  1. آواتار کاربر

   با سلام و احترام
   ببینید به طور کلی هر دو رشته خوب است و شباهتهای زیادی به یکدیگر دارند به عبارتی یک حسابدار خوب حتما یک مدیر مالی خوب هم خواهد بود و یک مدیر مالی خوب باید حسابدار خوب هم باشد، من خودم رشته حسابداری خوندم و کار مدیریت مالی هم انجام دادم، به صورت کلی رشته حسابداری عام تر و شامل فیلدهای گسترده تری است به عنوان مثال شما بعد از اخذ مدرک از دانشکاه می توانید در موسسات حسابرسی، مجموعه بازار سرمایه، شرکتهای خصوصی و …. مشغول به کار شوید. برای انتخاب لطفا به علایق خود و ریز دروس هر دو رشته توجه فرمایید.
   با آرزوی بهترین ها